Tänään vietetään *Kiitospäivää*.
Kiitospäivää vietetään Yhdysvalloissa marraskuun neljäntenä torstaina ja Kanadassa lokakuun toisena maanantaina. Lisäksi kiitospäivää vietetään mm. Grenadassa ja Japanissa, mutta eri aikaan.
Kiitospäivää vietetään Yhdysvalloissa marraskuun neljäntenä torstaina ja Kanadassa lokakuun toisena maanantaina. Lisäksi kiitospäivää vietetään mm. Grenadassa ja Japanissa, mutta eri aikaan.

Minä en useinkaan ota muissa maissa vietettäviä juhlia omaan elämääni, mutta kiitospäivän soisin meille sovelletussa muodossa yleistyvän täälläkin. Olen ennenkin sanonut, että harva muistaa olla kiitollinen arjen pienistä asioista. Kuitenkin nekin ovat merkittävä asia elämässämme.
Mistä sinä olet tänään kiitollinen?
Esim siitä, ku mies kiitti ruuasta, kiittä kyl iha jokapäivä, kui myös päiväkahvista. Mie kiitä häntä aamukahvista, koska hää sen keittää. Siitä ku tuli parturist, nii naapuri vilkutti ikkunasta.
Tämä ruoasta kiittäminen tuntuu osalla ihmisistä kokonaan unohtuneen. Se ei tunnu mukavalta. Asioita pidetään välillä liian itsestäänselvinä.
Onpa mukava, kun mies keittää aamukahvit. ☕
Olen kiitollinen siitä, että minulla on työpaikka, mihin on aina yhtä mukava mennä, aivan parhaat työkaverit ja esimies. Kiitollinen siitä, että tällä tietoa saamme edes osan perheestä koolle jouluksi.