Puoli miljoonaa ilman! 🔥


Tutkimusten mukaan puoli miljoonaa (500 000) yli 65-vuotiasta ei käytä mitään digilaitteita. Siis, ei tietokonetta, mutta ei myöskään älykännykkää. Miten tähän yhteiskuntamme vastaa? Siirtämällä palvelut yhä tiukemmin verkkoon ja laittamalla paperiversioiden käyttö hankalaksi tai jopa maksulliseksi.

Minä olen aidosti huolissani näistä 500 000:sta, joista monen mahdollisuudetkin digilaitteiden käyttöön ovat heikot. Joku sanoi minulle (n. 50v siis), että: ”Jokainen oppii, jos tahtoo”. Ehkä, ehkä ei. 50-vuotias oppiikin, kun on sopiva laite käytössä, mutta monella iäkkäällä ei ole edes laitetta tai varaa sellaisen hankintaan.
Joillain paikkakunnilla kunta vie vanhukselle tabletin, jolla saa yhteyden mm. kotipalveluun ym. Minusta se on hyvä ajatus 🌼. Jos siihen tabletiin voisi vielä lisätä yhteydenpitotoimintoja tuttuihin tai johonkin verkossa toimivaan keskustelukanavaan, se voisi olla iso asia sellaisille vanhuksille, joiden liikkuminen on rajallista ja sen myötä ihmissuhteetkin kuihtuneet minimiin.

Entä, jos lapset (tai lapsenlapset) hankkisivat vanhukselle tabletin ja joko itse (kärsivällisesti!!!) tai jonkun muun toimesta toteuttaisivat opastuksen laitteen käyttöö?! Eikä vain opastusta, vaan sitä myös käytettäisiin, jotta taito pysyy ja ennenkaikkea on niitä ihmiskontakteja kodin ulkopuolellekin.
Ikäihmiset voisivat (jonkun avustuksella?) koota erilaisia ”pulinapiirejä”, joissa jutellaan verkon kautta oikein videokuvan kanssa. On aivan eri asia puhua toiselle, kun hänet myös näkee. Tabletillahan se onnistuu helposti…

Kaikki eivät tule koskaan käyttämään digilaitteita, mutta monelle se olisi elämää rikastuttava mahdollisuus, kun vaan pääsee alkuun. Ja saa tarvittaessa jostain kysyä, mitä tehdä, kun ei osaakaan… Miten tätä mahdollisuutta voidaan käytännössä laajentaa niille, jotka haluavat sen oppia?

Yksi kommentti artikkeliin ”Puoli miljoonaa ilman! 🔥

  1. Äiti täytti juhannuksen 86v. Noi 12 vuotta sitte ois hommattu hänelle kännykkä, ei käyny, sirukortilline pöytäpuheli hommattii. Nelise vuotta sitte alko terveyskeskuksest tulla puhelimmee viestejä, millo o lääkäri aika ja apteekist et reseptit o uusittu. Jokune viikko sitte ostettii äitille uus pöytäpulelin, ku entine lakkas toimimast, Saku (koht 18v.)sen asens toimimaa. Onneks tyttäre perhe assuu tie toiselpuolel, nii Saku-poika käyp lukemas viestit isomummolle 🙂

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Google photo

Olet kommentoimassa Google -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s