Nauru on tehokas kuntoilumuoto, todetaan Tohtori Michael Millerin kirjassa Heal Your Heart mainitussa tutkimuksessa.
”Millerin mukaan 15 minuutin nauramisella koehenkilöt saavuttivat samat terveydelliset hyödyt kuin 15–30 minuutin kuntosalitreenillä tai päivittäisellä statiinien käytöllä. ”
Ajatelkaapa, kunnon vartin nauru vastaa 15-30min. kuntosalitreeniä 🤣. Nyt vaan hankkimaan paljon naurua elämään ja kuntosalitreenienpuute ei enää olekaan niin olennainen asia. Kai.
Tähän toteamukseen törmäsin netissä otsikolla: ”Näillä vinkeillä voit tuntea itsesi nuoremmaksi – ja myös näyttää siltä.”
Juttu kokonaisuutena (on paljon erilaisia asioita) löytyy: https://www.msn.com/fi-fi/lifestyle/wellness/n%C3%A4ill%C3%A4-vinkeill%C3%A4-voit-tuntea-itsesi-nuoremmaksi-%E2%80%93-ja-my%C3%B6s-n%C3%A4ytt%C3%A4%C3%A4-silt%C3%A4/ar-AAETbTG?li=BBr5A5c&ocid