Minikirjastojen aika? 🔥

Uutisissa kerrotaan useammastakin henkilöstä, jotka ovat perustaneet omalle asuinalueelleen ’minikirjaston’. Sinne voivat halukkaat viedä kirjojaan vapaasti lainattavaksi tai mukaan otettavaksi. Vastaavia hyllyjä on ollut (ja on?) monissa taloyhtiöissäkin.  Asiaan ovat kuitenkin puuttuneet paloviranomaiset, joiden mukaan tämä on turvallisuusriski. Saattaa hyvinkin olla mahdollisen tulipalon aikana.
Auttaisiko asiaa, jos kirjat säilytettäisiin metallisessa kaapissa, jossa on hyllyt kirjoille? Olisiko se riittävän turvallinen paloviranomaisten näkökulmasta?
Minusta tämä ajatus on kuitenkin hyvä! Monella on kaapeissaan ja ties missä kirjoja, jotka on aikanaan luettu, mutta joihin ei ole vuosiin koskettukaan – eikä aijota koskeakaan. Ne voisivat olla jollekin muulle aarteita, joihin tarttuisi heti. Ihan omasta kokemuksestakin tuosta puhun kummaltakin kannalta; on lahjoitettavia kirjoja ja mielelläni ottaisin luettavaksi muita. En kuitenkaan halua ostella kirjoja, jotka ovat ’kertakäyttöisiä’. Tärkeät kirjat hankin, vaikka ne välillä ovat budjetilleni kalliitakin. Sisältö ratkaisee.

Mitä tuumaat; ovatko kirjat kiertotavaraa vai hyllyssä loppuun asti olevia teoksia?

2 kommenttia artikkeliin ”Minikirjastojen aika? 🔥

  1. Mulla tahtoo olla luopumisen vaikeutta. Tosin nyt oon laittanut fb:n roskalavalle (annetaan ilmaiseksi), mutta toistaiseksi on ollut vain yksi alustava varaus, josta ei sen jälkeen oo kuulunut mitään.

  2. Vähän on sama ongelma täälläkin. Tosin, nyt laitoin pari kerran lukemaani kirjaa Toriin myyntiin ja kummalekin on ostaja. ongelma vain, että postimaksut ovat älyttömät! Toisen käyn viemässä Hämeenlinnaan ja toinen lähtee matkaan Matkahuollon kautta.

Kommentointi on suljettu.